В 2019 році в багатовекторному проекті Спадщина університету було запроваджено номінацію «Наше сьогодення – це історія нашого майбутнього».

Ми розповідаємо не тільки про минуле нашого Університету, а й відмічаємо тих, хто формує наше сьогодення, хто стане обличчям Університету, за яким майбутні покоління будуть розмірковувати про нас. Наш Університет пишається не тільки наукою, розвитком матеріально-технічної бази, а й талановитою молоддю, яка додає в діяльність нашого університету світ мистецтва.

Дана

В 2019 році переможцями номінації «Наше сьогодення – це історія нашого майбутнього» став фольклористичний колектив «Дана», що діє під керівництвом Альони Миколаївни Кипаренко.

Колектив створює народні автентичні композиції та програми, з любов’ю презентують традиційну культуру нашого Слобідського краю.

Колектив «Дана» – Дипломант та Лауреат багатьох міжнародних конкурсів та фестивалів: Дві вищі нагороди ГРАН-ПРІ на Міжнародних фестивалях «УКРАЇНСЬКИЙ УНІСОН» та «ХОРТИЦЯ – СЕРЦЕ ЄВРОПИ».

Стали переможцями Національного чемпіонату з фольклору «ЄВРОФОЛЬК Вінниця 2019», та «ЄВРОФОЛЬК Чернівці 2019».

За плідну співпрацю та активну участь у Всеукраїнському проекті «Спадщина університету» ректор В.М. Бабаєв вручив фольклористичному колективу «Дана» Подяку Ради зі Спадщини.

Відкриття конференції – ім’я видатного харківського митця Проніна Олександра Федоровича.

Виступ на пленарному засіданні конференції директора музею Харківської державної академії дизайну та мистецтв Касьянової Тетяни Володимирівни став справжнім відкриттям заходу. Доповідь «Автор вітражів університету Пронін О. Ф., професор, художник монументально-декоративного мистецтва» нагадала, що Університет володіє справжнім мистецьким скарбом, до якого увесь колектив долучається кожний день.

Чудові витончені вітражі, через які зазирає сонячне світло до нашого університету, та прикрашають парадні входи до бібліотеки та музею університету – то є авторські роботи видатного харківського митця Проніна Олександра Федоровича, які були створені ним для ХІІКБу на початку 1990-х років.

4

Професор ХДАДМ О. Ф. Пронін – засновник школи сучасного вітражу Слобожанщини. Він віддав місту Харкову всю силу свого творчого натхнення, створивши вітражі в Палаці спорту, в Театрі юного глядача, та в ряді навчальних закладів.

У 1995 році була відкрита третя лінія Харківського метрополітену. Академіку архітектури О.М. Бекетову, чиє ім'я стоїть в одному ряді з іменами людей світової культури, присвятили архітектори і художники станцію в самому центрі міста. Олександр Федорович в черговий раз представив свої чудові вітражі. Над ескалатором розмістили експозицію «Харків». У цьому місті зосереджені кращі Бекетівські споруди. У торці платформи встановлена інша яскрава композиція. Циркульна форма цього вітражу – «Академік архітектури О.М. Бекетов» – кольорова домінанта на платформі. Класична арка в поєднанні з хрестоподібної структурою є фоном для портрета О.М. Бекетова, виконаного в графічній манері.

Почесний гість конференції – Лисецький Лонгін Миколайович, доктор фізико-математичних наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту сцинтиляційних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» НАН України.

Л.М. Лисецький – син Антоніни Хрисанфівни Масик. У 2019 році Антонині Хрисанфівні виповнилося 100 років від дня народження. З ім'ям цієї красивої та талановитої жінки, вченого та педагога пов'язаний період розквіту та відродження кафедри хімії з 1967 по 1976 роки в ХІІКБ.

У своєму зворушливому виступі, Лонгін Миколайович, згадав своє дитинство, відвідування інституту, кафедри, знайомство з хімією за багатьма томами маминих книжок – підручників з хімії, з радістю відмітив позитивні зміни: відкриття та обладнання лабораторій кафедри хімії та інтегрованих технологій та побажав ХНУМГ ім. О.М. Бекетова процвітання та розвитку. З зацікавленістю та любов’ю Лонгін Миколайович роздивлявся старі фото та безпомилково називав імена та прізвища співробітників кафедри хімії, колег своєї мами.

20 листопада 2019 року у Музейному комплексі університету на пленарному засіданні з докладом «Масик Антоніна Хрисанфівна. Хімія – стратегія життя» виступила завідувачка сучасної кафедри хімії та інтегрованих технологій ХНУМГ ім. О.М. Бекетова, доцент, кандидат хімічних наук Гуріна Галина Іванівна. Матеріали для доповіді були зібрані та підготовлені всіма викладачами та співробітниками кафедри під час роботи у бібліотеці, архіві, в музейних фондах та пошуку спогадів студентів минулих років. З повагою та любов’ю згадують Масик А.Х. студенти ХІІКБ, а зараз шановані викладачі Університету.

Напередодні кафедра хімії нашого Університету святкувала свій історичний 80-річний ювілей та переживає новий етап свого розвитку. Відкриття нової сучасної лабораторії, реорганізація та оновлення навчальної, матеріально-технічної бази дає підстави стверджувати що у колективу кафедри цікаве майбутнє. І те, що в ювілейних подіях колектив кафедри з повагою віддав шану своїм колегам минулих поколінь – гідно великої подяки та пошани.

Спільна і плідна підготовка до конференції кожного року створює нові і нові творчі тандеми між професорсько-викладацьким колективом та студентством, для досягнення спільної мети долучається вся університетська спільнота, перетворюючи простір навчального закладу на творчу майстерню, де працюють люди, яким не байдуже дослідження спільного минулого.

20 листопада 2019 року відбулося урочисте пленарне засідання V Всеукраїнської науково-практичної конференції «Спадщина університету: Історія. Освіта. Наука. Культура. Особистість.» з нагоди Всесвітнього дня науки в ім′я миру та розвитку. У другій частині пленарного засідання увазі широкого кола слухачів були представлені доповіді з дослідження різноманітних питань, які зберігає спадщина нашего славетного закладу вищої освіти з майже віковою історією.

1 2 3

5 6 7

8

Цього року в перший день конференції лунали наступні доповіді:

 • «Кафедра економічної теорії та міжнародної економіки: невідомі сторінки історії та сьогодення». Доповідачі – В. П. Решетило, д.е.н., професор, завідувач кафедри економічної теорії та міжнародної економіки; О. О. Вороніна, ст. викладач кафедри економічної теорії та міжнародної економіки.
 • «Історія і сьогодення кафедри філософії і політології». Доповідач – В. В. Корженко, доктор філософ. наук, професор, завідувач кафедри філософії і політології;
 • Дослідження музейної спадщини університету школярами м. Харкова. Презентація проекту «Із забуття в Безсмертя», присвяченого легендарному харківському будинку «Слово». Доповідачі – Кріцина Олеся, заступник голови асоціації дитячо-юнацьких громадських організацій «ТЕМП». Калюжний Богдан – член асоціації КЗ ЦДЮТ № 6.
 • «Вклад видатних вчених університету у розвиток галузі водопостачання та водовідведення Харкова та України». Доповідач – Чуб І. М., доцент кафедри водопостачання, водовідведення і очищення вод.
 • «Професор Кан Савелій Нахімович – видатний діяч в галузі теорії і практики розрахунку оболонок». Доповідач – Засядько М. А., доцент кафедри теоретичної і будівельної механіки.
 • «Життєвий шлях та науково-педагогічна діяльність В. І. Полосухіна». Доповідач – Калюжний Д. М., канд. техн. наук, доцент, завідувач кафедри систем електропостачання та електроспоживання міст;
 • «Масик Антоніна Хрисанфовна. Хімія – стратегія життя». Доповідач: Гуріна Г. І., канд. хім. наук, доцент, завідувачка кафедри хімії та інтегрованих технологій;
 • «Автор вітражів університету Пронін О. Ф., професор, художник монументально-декоративного мистецтва». Доповідач – Кас’яненко Т.В., директор музею ХДАДМ. Харківська державна академія дизайну і мистецтв.

Традиційно конференція відбувається протягом двох днів. І якщо перший, за традицією присвячено відкриттю виставок і проведенню пленарного засідання, другий повністю присвячено роботам секцій. В роботі секцій увазі широкого загалу представляються найцікавіші доповіді, присвячені історичній, науковій, культурній і освітній спадщині нашого славнозвісного Університету.

Так, 21 листопада 2019 року о 12:00, у другий день роботи V Всеукраїнської науково-практичної конференції «Спадщина університету. Історія. Освіта. Наука. Культура. Особистість» розпочали роботу дві секції.

Робота першої секції «Дослідження архітектурно-художньої спадщини Університету» проходила в Залі засідань Музейного комплексу ХНУМГ ім. О.М. Бекетова. Робота секції проходила під модерацією декана факультету АДОМ, професора Тетяни Дмитрівни Рищенко, відповідальний секретар секції – доцент кафедри АБіС ДАС Олена Миколаївна Дудка.

Архітектурно-художня спадщина Університету являю собою величезний науково-культурний пласт, який потребує детального дослідження і вивчення молодим поколінням фахівців, які отримують вищу освіту в нашому університеті. Саме тому, щороку, студенти факультету АДОМ приймають активну участь у роботі науково-практичної конференції. Під науковим керівництвом професорсько-викладацького складу факультету студентство готує цікаві доповіді, присвячені архітектурно-художній спадщині цілої плеяди видатних архітекторів і науковців, житя яких було тісно пов′язано з історією нашого навчального закладу та міста Харкова.

Цього року в роботі секції були представлені наступні доповіді:

 • «Відродження архітектурної освіти у ХІІКБ 1960-1970 рр.». Доповідач – студентка Колєснікова Т. С., АДОМ-2019, науковий керівник – Фесенко Г. Г., доктор філософ. наук, доцент кафедри історії і культурології;
 • «Професор Яхонтов Ілля Олексійович. Життєвий та творчий шлях». Доповідач – студент Мохонько А. Р., гр. СПГ 2017-1у, науковий керівник – Тарнопільска О. М., канд. сільгосп. наук, доцент кафедри ЛіСПГ;
 • «Професор Лінецький О. В.: життєвий та творчий шлях». Доповідач – Дудка О. М., канд. арх., доцент кафедри АБіС ДАС;
 • «Життя та творчість Герштейна Юліана Ісаєвича». Доповідач – студентка Зоркіна А. С., гр. А 2018-3, науковий керівник – Радченко А. О., ст. викладач кафедри ОАП;
 • «Малозьомов Іван Іванович: життєвий та творчий шлях». Доповідач – студент Шередько А.О., гр. М МБГ 2019-2, науковий керівник – Чепурна С.М., канд. техн. наук, доцент кафедри міського будівництва;
 • «Архітектор авангардист минулих років. Георгій Густавович Вегман. Життя та творчість». Доповідач – студентка Дворянкіна Р. О., гр. А 2018-3. Науковий керівник – Солнцев А. Г., асистент кафедри ОАП;
 • «Петі Володимир Миколайович. Життєвий та творчий шлях». Доповідач – студентка Йолкіна Н. М., гр. А 2016-1, науковий керівник - Шкляр С.П., канд. арх., доцент кафедри АБіС ДАС;
 • «Архітектор Орехов Володимир Михайлович. Життя та творчість». Доповідачі – студенти Колибельнікова Ю. В., Фредюк А. В. гр. М АБіС 2019-1, науковий керівник – Шушлякова О. С., канд. арх., доцент кафеди АБіС ДАС;
 • «Новиков Володимир Іванович. Наполегливий шлях від студента до директора інституту «Діпромісто». Доповідач – студентка Селіхова Я. В., гр. М МБГ 2018-1, науковий керівник – Чепурна С. М., канд. техн. наук, доцент кафедри міського будівництва;
 • «Приймак Борис Іванович: Життєвий та творчий шлях». Доповідач – студентка Бондар К. М., гр. ММБ-2019-1, науковий керівник – Жмурко Ю. В., канд. арх., доцент кафедри містобудування;
 • «Петро Юхимович Шпара. Професійний шлях архітектора та педагога». Доповідач – Вітченко Д. М., ст. викладач кафедри містобудування;
 • «Святченко Євген Андріанович. Творчий шлях архітектора-педагога». Доповідач – Древаль І. В., доктор архітектури, професор кафедри містобудування.

Так само, цікаво та гідно працювала друга секція конференції «Дослідження наукової спадщини університету”, яка відбувалася під модерацією декана будівельного факультету, професора Костянтина Анатолійовича Мамонова, відповідальний секретар секції – старший викладач кафедри механіки грунтів, фундаментів та інженерної геології Ольга Володимирівна Гаврилюк.

Доповіді, що лунали на засіданні секції «Дослідження наукової спадщини університету» були присвячені чисельним здобуткам галузевої освіти і науки ХНУМГ ім. О.М. Бекетова за його, майже вікову діяльність. Чисельні історичні факти, цікаві події, видатні особистості і розвиток освітнього процесу являють собою справжній науковий скарб, який вимагає ретельного дослідження і розповсюдження.

Цього року учасники конференції, які досліджували історичну та наукову спадщину університету представили наступні дослідження:

 • «Історія і сьогодення кафедри фізики». Доповідачі – Дульфан Г. Я., доцент кафедри фізики, Назаренко Є.І., доцент кафедри фізики;
 • «Життя і творчість професора О. К. Шмідта, декана комунального факультету ХІНГу (1924-1929)». Доповідач – Славута О. І., ст. викладач кафедри економіки;
 • «Життєвий шлях та науково-педагогічна діяльність М. С. Цукерника». Доповідачі – Рябченко О. Л., доктор історичних наук, професор, завідувачка кафедри всесвітньої історії Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди, Костюк В. О., кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки, Гайденко С. М., кандидат економічних наук, доцент кафедри підприємництва та бізнес-адміністрування. Співавтор дослідження, учень М. С. Цукерника, а нині шанована в університеті особистість, кандидат економічних наук, професор Володимир Тимофійович Доля поділився із слухачами своїми найщирішими особистими спогадами про вченого та педагога.
 • «Важкий час війни і відновлення. М. О. Ізнарський та О. П. Воїнов». Доповідачі – Чупринін О. О., доцент кафедри теоретичної і будівельної механіки, Рубаненко О. І., доцент кафедри теоретичної і будівельної механіки;
 • «Видатний шлях вченого. Професор Дюженко Михайло Георгійович». Доповідач – Кондращенко О. В., доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри ТБВ і БМ;
 • «Життєвий та науковий шлях педагога, майстра освітянської справи, професора Б. М. Коржика». Доповідач – Нестеренко С. В., канд. техн. наук, ст. викладач кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності;
 • «Життєвий шлях і наукова спадщина А. Л. Опріщенко». Доповідач – студентка – Іваненко І. О., гр. ТУР 2018-1. Науковий керівник – Лисенко М. С., канд. іст. наук., доцент кафедри історії і культурології;
 • «Становлення і розвиток заочної освіти в ХНУМГ імені О. М. Бекетова». Доповідач – студентка – Барсукова Д. В. УП (КН 2019-1). Науковий керівник – Яцюк М. В., канд. іст. наук., доцент, завідувач кафедри історії і культурології;
 • «Участь студентів ХІІКГ у демократичному русі в добу перебудови в СРСР». Доповідач – аспірант Шевченко В. М. Науковий керівник – Рассоха І. М., доктор філософ. наук, професор кафедри історії і культурології.

Всеукраїнська науково-практична конференція завершила свою роботу. І вже стала нашою історією. Попереду багато нових звершень і досліджень, чимало нових проектів і захоплених молодих очей, що з зацікавленістю вдивляються в минуле своєї Alma Mater та творять її сьогодення.

Традиційно в листопаді кожного року в рамках проекту до конференції зі Спадщини в Музейному комплексі Університету відкриваються виставки. Цього року було представлено дві виставки.

Виставка «Наукова спадщина вчених університету минулих поколінь»

Наш Університет пишається плеядою імен видатних вчених, педагогів. Колектив наукової бібліотеки зробив дуже цікавій підбір книг, журнальних статей, фотографій, рукописних документів що зберігаються у фондах нашої бібліотеки та бібліотеки В. Г. Короленка. Ці матеріали нагадують нам про наукову діяльність наших вчених та педагогів. На виставці можна було побачити цікаві експонати про творчість таких вчених як :

 • Дюжекна Михайла Георгійовича – відомого вченого, д.т.н. професора кафедри ТБВтаБМ;
 • Масик Антоніни Хрисанфовни – к.т.н., доцента, завідувачки кафедри хімії;
 • Кутіна В`ячеслава Порфировича – відомого вченого, к.е.н., доцента, завідувача кафедри економіки та планування комунального господарства, декана вечірнього факультету;
 • Полосухіна Владислава Ілліча – видатного вченого, доцента, завідувача кафедри електротехніки, та електропостачання міст, почесного працівника вищої школи УРСР;
 • Гарбера Рувима Йосиповича – видатного вченого, фізика, доктора фізико-математичних наук, професора, завідувача кафедри фізики ХІІКБу;
 • Кана Савелія Нахимовича – видатного вченого, доктора технічних наук, професора, завідувача кафедри будівельної механіки ХІІКБу, Заслуженого діяча науки і техніки Української РСР;
 • Шмідта Олександра Карловича – вченого-економіста, к.е.н., професора, декана комунального факультету Вечірнього робочого технікуму комунального господарства (1924-1930 рр.), професора ХІІКБу;
 • Малішевського Миколи Георгійовича – видатного фахівця України в галузі водопостачання, доктора технічних наук, професора ХІІК, завідувача кафедри водопостачання;
 • Тіца Дмитра Дмитровича – видатного фахівця у галузі водопостачання; 
 • Яхонтова Іллі Олексійовича – відомого вченого, доктора сільськогосподарських наук, професора одного із засновників паркобудівельного факультету, почесного працівника лісової промисловості;
 • Коржика Бориса Михайловича – професора кафедри безпеки життєдіяльності, к.т.н., Заслуженого працівника освіти України, Заслуженого професора ХНАМГ.

Цікаво було познайомитися з творчістю відомих архітекторів, що викладали в різні роки в нашому Університеті:

 • Лінецького Олександра Васильовича,
 • Малозьомова Івана Івановича,
 • Вегмана Георгія Густавовича,
 • Петі Володимира Миколайовича,
 • Шпари Петра Юхимовича,
 • Орєхова Володимира Михайловича,
 • Приймака Бориса Івановича,
 • Проскурніної Валентини Павлівни,
 • Згураської Нінель Василівни,
 • Святченка Євгена Андріановича,
 • Панова Петра Васильовича.

1 Выставка 1 3а 4а

Виставка «ЛІТОПИС ПЕРЕМОГ»

На виставці представлено із фондів музею історії Університету, колекцію нагород УНІВЕРСИТЕТУ ХХ і ХХI сторіччя.

Перші студентські Грамоти 1930-х років ХХ ст. за успіхи в навчанні та за наукові винаходи. Цікава нагорода 1966 року студента В’ячеслава Нема, майбутнього декана факультету міського електричного транспорту (1989 – 1996 рр.) «За мужність» виявлену при рятуванні мешканців м. Улан-Батор (Монголія) під час стихійного лиха.

 • Численні Грамоти Міністерства вищої і середньої освіти УРСР за підготовку висококваліфікованих спеціалістів.
 • Грамоти Міністерства житлово-комунального господарства за успіхи в роботі студентів в третьому трудовому семестрі , за роботу в студентських будівельних загонах.
 • Державні нагороди різних історичних періодів.
 • У 1970 та 1980 роках ХХ століття наш навчальний заклад неодноразово нагороджувався дипломами Виставки Досягнень народного господарства. Був занесений у КНИГУ ПОШАНИ Міністерства вищої і середньої освіти та Українського республіканського комітету профспілки працівників освіти вищих та наукових установ.
 • У 2002 році, тоді ХДАМГ, стала Лауреатом рейтингу 100 кращих підприємств України.
 • Сучасний Університет ХХI сторіччя з повагою увібрав спадщину минулих поколінь. За останні роки наш «Бекетівський» неодноразово стає переможцем в національних освітянських виставках. На виставці представлено Всеукраїнські та Міжнародні нагороди, ГРАН-ПРІ в різноманітних номінаціях.

Увазі відвідувачів представлені сучасні здобутки Бекетівского, які дають нам підстави гідно нести звання «Сучасний Університет ХХI сторіччя».

2 фото 1

Одна з головних нагород Університету 2019 року, яку можна побачити на виставці, - це Головний приз Ш Міжнародного будівельного конкурсу «ЄВРОПЕЙСЬКА НАГОРОДА 2018». Приз отримав проект «Реконструкції нежитлової будівлі по проспекту Тракторобудівників під Центр адміністративних послуг», розроблений Харківським національним Університетом міського господарства ім. О.М. Бекетова.

Ми у соцмережах

facebook  instagram Wiki

Календар подій

20

баннер ТСЛ

ХНУМГ ВСТУП

ХНУМГ ВСТУП

дист навч 19

ЦДОК копия

Вступ2019

VstupINFO

ВСТУП2019

100

Довідник першокурсника ХНУМГ 2019

Прием Кернеса 4

Додаткова освітаОсвітні ресурси

Атестація ХНУМГ

Баннер енерго

На сайті 344 гостей та користувачі відсутні