1

2

3

4

5

image001Весна – напружена пора для учнів: завершення навчального року, близькість іспитів, для когось – ЗНО і вступ. Але є такі школярі, яким, як то кажуть, завжди замало: вони прагнуть більшого, вони намагаються перевершити себе. Саме такі діти навчаються в школі розвитку із символічною назвою «Мер міста», що вже багато років функціонує на базі ХНУМГ ім. О. М. Бекетова за сприяння Департаменту освіти Харківської міської ради і цього року вперше (і першою з багатьох шкіл) вийшла на міжнародний рівень.

І річ не в тім, що кожен учень цієї школи обов’язково стане мером. Найголовніше, що маленькі «мери» вже сьогодні готові до більшої відповідальності і додаткового навантаження заради кращого майбутнього. А навантаження цього року було неабияким.

Починаючи з жовтня, де, під час засідання Великої ради старшокласників, стартував цьогорічний курс, школярі щомісяця відвідували найрізноманітніші заняття – за участі як фахівців нашого університету, так і запрошених гостей. Як це було? Давайте згадаємо.

На Start Up!

Першою несподіванкою для «мерів» стала «школа в школі»: нова університетська школа розвитку Start Up School відкрилась в межах школи мерів і розпочала свою діяльність відразу з надзвичайно цікавого проекту – серії тренінгів від спікера British Council, координатора проектів Антона Білюка. Тренінги проводилися в рамках програми Active Citizens і мали на меті навчити старшокласників розробляти соціальні проекти і отримувати гранти на їх реалізацію.

Результатом тренінгів стало подання заявок на отримання грантів British Council для фінансування чотирьох проектів: «Розумна зупинка» (автор – Михайло Решетов, ХЗОШ № 30), «Мобільна бібліотека» (Ярослав Лебединець, ХЗОШ № 157), «Альтанка знань» (Микита Пономаренко, Харківський ліцей № 89) та «Кабінет учнівського самоврядування» (Арина Гончарова, Харківська гімназія № 163). Крім того, всі слухачі (167 учнів з 58 шкіл міста) отримали сертифікати British Council і можливість брати участь у подальшому конкурсі заявок. Отже, старт нової школи під керівництвом професора кафедри управління проектами в міському господарстві і будівництві, д. т. н. Д. Е. Лисенка був не тільки вдалим початком, але й мотивуючим поштовхом для подальшого навчання «міні-мерів».

image003image005

Університет – школярам

image007Дуже важливо, що свій вклад у формування навичок і компетенцій шкільних лідерів зробили не тільки викладачі кафедри менеджменту та публічного адміністрування (доцент якої, доктор наук з держуправління Т. В. Бєльська є куратором школи «Мер міста» взагалі) і вищезгаданої кафедри управління проектами в міському господарстві і будівництві, але й фахівці з багатьох інших підрозділів університету.

image009Так, доцент кафедри філософії і політології, к. ф. н. Л. О. Радіонова зі своєю лекцією «Креативне місто» буквально захопила увагу школярів, які, затамувавши подих, «вбирали» інформацію про урбанізацію, високі технології і фантастичні міста сучасності. Хто знає, якими містами доведеться керувати майбутнім мерам? Може, ще більш креативними та технологічними?

А начальник відділу корпоративних комунікацій і PR ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, старший викладач кафедри туризму і готельного господарства О. М. Кравець відкрила школярам всі таємниці створення професійної презентації: від структурування матеріалу до обирання «правильного» котика для ілюстрації.

image011Але у фаховій підготовці мерів брали участь не тільки співробітники університету – цей рік був багатий на гостей.

Друзі звідусіль

Маленькі гості – автори книжки «Мандрівка центром Харкова», переможці міського конкурсу дитячих творчих робіт – завітали до своїх старших товаришів, щоб особисто вручити їм своє видання, в якості подарунка від мера м. Харкова Г. А. Кернеса. І цей контакт зі справжнім, дорослим мером був цього року далеко не єдиним.

image013image015

На зустріч з мерами-школярами приїжджав голова Чкаловської обласної територіальної громади В. Д. Соловйов, щоб поділитися власним професійним досвідом з управління людьми і територіями. Несподіванкою для школярів, які вже звикли сприймати ХНУМГ як «свій» університет, став той факт, що Віктор Дмитрович теж виявився бекетівцем – а саме, магістрантом з унікальної спеціалізації, вперше в Україні відкритої саме в нашому виші: «Адміністративне управління об’єднаними територіальними громадами».

image017image019

Справжньою родзинкою цьогорічного курсу і водночас початком встановлення міжнародних зв’язків став візит ще одного незвичайного бекетівця – гостя з далекого Лівану, мера міста Сарафанда Алі Хайдара Халіфе (Ali Haidar Khalifeh). Річ у тім, що пан Халіфе, незважаючи на вже наявні в нього 4 дипломи і великий професійний досвід, теж отримує освіту в нашому університеті – працює над дисертацією для отримання наукового ступеню РНD на кафедрі менеджменту та публічного адміністрування під науковим керівництвом куратора «Мера міста», доц. Т. В. Бєльської. Розповідь закордонного мера виявилася настільки цікавою, що школярі в буквальному сенсі слова не відпускали гостя, закидаючи його питаннями. І хоча запланована 40-хвилинна зустріч перетворилася на 2-годинну, пан Халіфе зазначив, що отримав велике задоволення від спілкування з нашою молоддю, і був би щасливий брати участь у подібних заходах і надалі.

image021image023

Чемпіони світу за версією ХНУМГ

І, нарешті, після настільки насиченого навчального року «мери міста» фінішували, захищаючи власні проекти на справжньому боксерському ринзі. Замість боксерських рукавичок були промови, а замість аперкотів – гострі питання суперників, але все інше було як у справжньому великому спорті: азарт, воля до перемоги, вміння тримати удар.

У попередньому захисті взяли участь автори 39 проектів, які містили надзвичайно цікаві інноваційні ідеї для розвитку окремих шкіл, нашого міста і навіть цілого світу. Вибір був нелегким, але до фінальних батлів журі (у складі представників різних підрозділів університету: доц. Т. В. Бєльська, проф. Д. Е. Лисенко, доц. Л. О. Радіонова, доц. Н. Ю. Мущинська, доц. А. Ю. Старостіна, доц. О. М. Радіонова, доц. О. А. Дегтяр, Н. О. Телюра, А. А. Коровкіна, Т. В. Малиніна, І. О. Герасименко) відібрало лише 10 проектів.

image025image027

image029image031

І ось 24 квітня 2019 року в межах молодіжного фестивалю «БекетовУрбанФест» відбулися двобої «Бекетівський ринг»: 10 школярських проектів і 4 студентських. Незважаючи на те, що проти студентів виступили школярі не тільки старших класів (наймолодші фіналісти закінчують тільки третій!), саме вони, слухачі школи «Мер міста», здобули перемогу.

image033

image035image037

image039image041

Замість запланованих 3-х фіналістів довелося нагороджувати 4-х, адже І місце поділили між собою 2 команди: натхненні дослідники історії Харкова Богдан Калюжний і Олеся Кризіна (Центр дитячої та юнацької творчості № 6 Немишлянського району) зі своїм проектом «Із забуття в безсмертя», присвяченим трагедії Дома «Слово», і трійця чарівних дівчат – Маргарита Воронова, Дар’я Корчінова та Анастасія Яценко (ХЗОШ №70) – із сучасною розробкою, яка зробить мандрівки містом більш корисними і цікавими: «QR-путівник: подорож в один клік».

image043image045

Учасники та переможці отримали іменні сертифікати, кубки, медалі та цінні подарунки як від ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, так і від спонсорів заходу. «Бійців інтелектуального фронту» підтримав Благодійний фонд Олександра Грановського: учасники «Бекетівського рингу» отримали не тільки цінні призи, а й приємний відпочинок після змагань – кінопоказ в одному з кінотеатрів міста.

Видавництво «Ранок», яке завжди підтримує освітні ініціативи, подарувало учасникам книжки – яскраві і корисні саме для підлітків у їх намаганні знайти натхнення, мотивацію і впевненість у власних силах.

image047image049

А «Освітній простір «Гравітація» нагородив усіх учасників батлів сертифікатами на безкоштовне заняття за вибором: від англійської – до розвитку навичок лідерства у підлітків.

Нагородження відбулося у два етапи: в університеті і в кінотеатрі, безпосередньо перед показом. Святковий настрій не зіпсувало навіть оголошення про мінування будівлі розважального центру, яке, на щастя, виявилося хибним: майбутнім мерам неодмінно доведеться мати справу з надзвичайними ситуаціями, і ми знаємо, що вони обов’язково впораються. Адже до їх професійного становлення були причетні багато справжніх фахівців і небайдужих людей: шкільні вчителі, викладачі і консультанти школи «Мер міста», Центр доуніверситетської освіти і кар’єри ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, фахівці якого поклали багато зусиль заради організації освітнього процесу школи, і, звичайно, Департамент освіти Харківської міської ради, за ініціативи і за постійної підтримки якого ця школа розвитку народилася і продовжує діяти, сягаючи кожного року нових обріїв.

image053image051

image055Ми, бекетівці, і наші друзі, які беруть участь у вихованні молоді і підтримують її досягнення, сподіваємося, що маленькі мери колись обов’язково стануть великими – мерами, президентами, вченими. Але головне – стануть господарями свого життя і лідерами думок. І може, як сказав, відкриваючи «Бекетівський ринг», перший проректор ХНУМГ ім. О. М. Бекетова проф. Г. В. Стадник, досягнувши своїх вершин, сьогоднішні діти озирнуться і скажуть: «Всього цього мене колись навчили в ХНУМГ ім. О. М. Бекетова!»

 

Ми у соцмережах

facebook  instagram Wiki

Корисні поради

Кафедри ХНУМГ

Банківські реквізити ХНУМГ

Проєкт реставрації ХНУМГ на Фейсбуці

100

дист навч 19

ЦДОК копия

vtour

 

Додаткова освіта

Освітні ресурси

Баннер енерго

На сайті 292 гостей та користувачі відсутні