1

2

3

4

Аспірантура

5

1 портрет рисунокВ рамках проекту «СПАДЩИНА УНІВЕРСИТЕТУ: Історія. Освіта. Наука. Культура. Особистість» в музейному комплексі відкрито виставку персонального фонду творчої спадщини архітектора, художника, педагога Юдкевича Зіновія Давидовича (1911 – 1993).

З.Д. Юдкевич – випускник 1936 року паркобудівельного факультету, аспірант, викладач Харківського інституту комунального господарства (нині ХНУМГ ім. О.М. Бекетова). Кандидат архітектури, професор. Один з провідних педагогів харківських архітектурних і художніх вищих навчальних закладів.

З.Д. Юдкевич народився 17 вересня 1911 року, у м Глухові Сумської області. У 1929 р. закінчив будівельне відділення Сумської індустріально-технічної профшколи і художню студію при Сумському художньому музеї під керівництвом художника Н. Х . Онацького

У 1931 році вступив до Харківського художнього інституту на факультет паркового будівництва. У зв'язку з реорганізацією інституту він разом з факультетом був переведений в Харківський інститут комунального господарства, який закінчив у 1936 році. Після успішного закінчення ХІКГ був залишений асистентом на кафедрі рисунка та прийнятий в аспірантуру.     У 1937 році вступив до Спілки архітекторів УРСР. У 1940 році захистив кандидатську дисертацію. Керівником дисертаційної роботи став професор Олександр Іванович Колесніков. Великий вплив на становлення молодого архітектора здійснив академік архітектури Олексій Миколайович Бекетов, що викладав у цей час на архітектурному факультеті ХІІКБ і був безперечним авторитетом. Під час навчання в інституті та аспірантурі його вчителями по малюнку і живопису були відомі художники-педагоги, професори М.А. Шаронов і А.К. Симонов. Гравюрі та офорту він навчався в майстерні народного художника В.І. Касіяна.

24

56

Початок Другої світової війни перервав творчу і педагогічну діяльність З.Д. Юдкевича. З липня 1941 р. до лютого 1944 р. він учасник бойових дій, пройшов бойовий шлях від рядового бійця до гвардії лейтенанта, командира протитанкової батареї. Важке поранення восени 1943 року під час жорстоких боїв за визволення від фашистських загарбників столиці України. Він втратив праву руку.

Після тривалого лікування в госпіталях Зіновій Давидович в 1944 р. демобілізувався та в 1945 р. повернувся до Харкова. Перед ще молодою людиною, яка втратила праву руку, постало важливе питання – невже доведеться відмовитися від улюбленої справи, без якої професійний архітектор-художник не уявляв собі життя.            Він, звичайно, може повернутися до перерваної війною педагогічної роботи і викладати в інституті. Але як же бути з живописом, який він палко любив з юних років. Ще в мирний 1937 рік, в Будинку архітекторів була відкрита перша художня виставка картин випускника паркобудівельного факультету ХІКГ. Яка підтверджувала безсумнівний талант молодого художника.     

78

І повернувшись до мирного життя Зіновій Юдкевич вирішив напружено працювати в ім'я своєї мрії. В ім'я того, щоб олівцем і пензлем втілювати на папері те, що бачив і відчував. Можна тільки уявити, що ця праця, була нелегкою. Довгі місяці, понад два роки тривало завзяте тренування лівої руки. І ось в 1947 році в Харківському Домі архітекторів відкрилася друга персональна виставка його картин, написана вже лівою рукою.

Як архітектор З. Юдкевич працює в проектних інститутах Діпромісто, Южгіпрошахт, Облпроект. У повоєнні роки він викладає в ХІІКБ, ХІБІ ХХПІ.

Професор Юдкевич Зіновій Давидович віддав понад 25 років викладацькій роботі в харківських вищих навчальних закладах. Викладав курси: основи архітектурної композиції, основи об’ємно-просторової композиції, інтер’єр і обладнання цивільних будівель, архітектурне проектування, технічне малювання, загальна історія архітектури, основи садово-паркового мистецтва.

1011

1213

Зіновій Давидович багато займається живописом, рисунком, графікою, бере активну участь у виставках малюнка, акварелі, що проводяться Союзом архітекторів. За його життя відбулося 11 персональних виставок талановитого художника-архітектора. В його творчій палітрі – живопис, акварель, малюнок, офорт. Художні роботи відображали мандрівки художника по рідній країні. Пейзажі, зарисовки пам'ятників зодчества, архітектурні фантазії.  

Чудова людина, з неперевершеним гумором, талановитий художник і архітектор, різнобічно освідчений та ерудований, Зіновій Давидович Юдкевич залишив нам у спадок свій талант, мужність та відданість справі.

Ми у соцмережах

facebook  instagram Wiki

Кафедри ХНУМГ

Банківські реквізити ХНУМГ

Архив

Конф Спадщина ХНУМГ

Проєкт реставрації ХНУМГ на Фейсбуці

100

Шкільний урок в ХНУМГ

ШРУ

Підготовчі курси освіта

дист навч 19

ЦДОК копия

vtour

 

Додаткова освіта

Освітні ресурси

Баннер енерго

На сайті 309 гостей та користувачі відсутні