17 листопада 2018 року на базі нашого університету стартував новітній освітній проект – почала діяти платформа «Шкільний омбудсмен» і було відкрито «Школу юного омбудсмена». Новацію було втілено за сумісної ініціативи Департаменту освіти Харківської міської ради, ХНУМГ ім. О. М. Бекетова та Харківської міської організації учнівського самоврядування.

Відео-репортаж "Харьковские известия": https://www.youtube.com/watch?v=vP8vbtCUAYk&feature=youtu.be

Власне юні омбудсмени як такі з’явилися в школах ще 4 роки тому: тоді вперше було запроваджено цю посаду. Але активізація процесу почалася саме зараз, і поодинокі спроби реалізувати функції шкільного омбудсмена – незалежної особи, обраної з числа учнів та викладачів школи для захисту і відновлення порушених прав учасників освітнього процесу, – перетворилися на масове явище, яке потребує врегулювання і систематизації. І ця активізація не є випадковою.

Президент України оголосив цей рік роком реалізації право-просвітницького проекту «Я маю право», адже сучасний розвиток суспільства неможливий без створення ефективного механізму із захисту прав людини, у тому числі – прав дитини. У зв’язку з цим, а також з реалізацією концепції Нової української школи, проблема соціального захисту дітей, забезпечення їх права на освіту та дотримання їх особистих прав набуває все більшої актуальності. З 1 січня 2019 року в Україні почне діяти інститут освітнього омбудсмена на міністерському рівні.

Але найважливіше для освітян – щоб діти не просто чекали, коли хтось прийде та захистить їх права, а мали змогу зробити це самостійно: вивчаючи відповідні норми законодавства, вирішуючи спірні питання на практиці, навчаючись поважати себе та інших у конфліктних ситуаціях. Саме тому ХНУМГ ім. О. М. Бекетова запропонував свої фахові і територіальні ресурси для практичної реалізації безпрецедентного проекту з професійної підготовки юних омбудсменів.

Оскільки це явище є новим для нашого суспільства, першопрохідникам цього шляху обов’язково потрібна допомога професіоналів. Діяльність омбудсмена має багато складових і потребує обізнаності в правових аспектах, навичок критичного мислення, психологічної підготовки тощо. Тому на школярів у нашому університеті чекатимуть різноманітні лекції, практичні заняття, майстер-класи. Провідна роль у вихованні юних правозахисників належить кафедрі правового забезпечення господарської діяльності: саме фахівці цієї кафедри посвячуватимуть школярів у тонкощі юридичної проблематики. Але це далеко не єдиний напрямок: на юних омбудсменів чекає багато цікавого від фахівців кафедр мовної підготовки, педагогіки та психології, економіки підприємств, бізнес-адміністрування та регіонального розвитку, туризму та готельного господарства, а також від експертів з питань критичного мислення і партнерів проекту – Харківського дитячого театру поліції «Діти майбутнього».

На відкритті школи юних омбудсменів були присутні більше 150 учасників і гостей: члени правових учнівських комісій, лідери учнівського самоврядування закладів освіти, педагоги, куратори учнівського самоврядування, методисти з виховної роботи управлінь освіти адміністрацій районів, науковці, представники міської батьківської ради. Омбудсмені-початківці приїхали до ХНУМГ ім. О. М. Бекетова з усіх районів і з 78 шкіл

міста – як діти, так і дорослі, адже інститут шкільного омбудсмена передбачує сумісну правозахисну діяльність двох делегатів: від школярів і від викладацького складу (обох обирають школярі).

Масштабність події викликала неабияку зацікавленість міської спільноти: представники преси і телебачення того ж вечора звітували у репортажах про непересічний захід в освітньому житті міста.

Урочисте відкриття почалося з промови ректора ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, проф. В. М. Бабаєва, який привітав учасників, наголосив на важливості проблем, для вирішення яких було створено «Школу юного омбудсмена», і побажав школярам цікавого навчання в нашому університеті та плідної праці на місцях.

Після виступів почесних гостей слово надали дітям, доповіді яких було присвячено реалізації правопросвітницьких та правозахисних проектів у діяльності шкільних дитячо-юнацьких громадських організацій. Ініціативу виступів підхопили партнери проекту «Інститут освітніх омбудсменів»: про свою діяльність розповідали представники Міської батьківської ради, члени Ради кураторів та консультантів. Особливою цікавинкою став виступ керівників та юних учасників Народного дитячо-юнацього шоу-театру оригінального жанру «Діти майбутнього» при Головному управлянні Національної поліції Харківської області.

Другу половину заходу було присвячено власне платформі «Шкільний омбудсмен» та програмі навчання, розробленій фахівцями нашого університету. І. І. Килимник, завідувачка кафедри правового забезпечення господарської діяльності, зробила презентацію платформи і окреслила загальну картину діяльності омбудсмена. А доцент тієї ж кафедри А. М. Бровдій вже прочитала для юних омбудсменів їх першу лекцію, у якій йшлося про інститут освітнього омбудсмена в Україні та правовий статус шкільного омбудсмена. Наприкінці виступу Алла Михайлівна також подарувала школярам корисну схему – алгоритм дій, розроблений фахівцями кафедри спеціально для полегшення діяльності шкільних омбудсменів. Отже, майбутні фахівці із захисту прав людини вийшли після першого заняття вже «озброєними» для початку плідної роботи.

Сподіваємось, що ця нова освітня ініціатива виправдає великі сподівання, які на неї покладаються, і допоможе у вихованні українців нового покоління – членів суспільства, що існуватиме вже в умовах спільного європейського простору, в умовах поваги до кожної людини і захисту її прав. ХНУМГ ім. О. М. Бекетова чекає на своїх юних слухачів знов!

Вступ2019

ХНУМГ ВСТУП

ХНУМГ ВСТУП

ДЕНЬ ВИПУСКНИКА

Баннер Довідника 2018

ЦДОК

0001

Ми у соцмережах

facebook  instagram Wiki

На сайті 488 гостей та користувачі відсутні